19.11.2020, 16:57
Międzynarodowy Dzień Tolerancji - co ma na celu?
Dnia 16 listopada, od praktycznie 25 lat jest obchodzony Międzynarodowy Dzień Tolerancji uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Ten dzień, ma co roku komunikować, że z brakiem akceptacji coraz częściej ma kontakt sporo osób. Prośba do wielu instytucji publicznych, naukowców i rządów tego typu jest pretekstem do tego, by znaleźli rozwiązanie tego występującego problemu. Organizacji UNESCO mocno zależy przede wszystkim na tym, żeby wykluczyć nietolerancję przez nauczanie, ale też prowadzenie licznych paneli dyskusyjnych, które mają na celu potęgowanie tolerancji oraz skłonienie do braku terroru wobec osób dyskryminowanych.
Systematycznie zjawiska terroru, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były spowodowane stworzeniem tejże inicjatywy. Z częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników, mają do czynienia właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Oznaki nietolerancji mogą być obłędnie uciążliwe dla osób szykanowanych, dlatego też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają komunikować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do agresji, a także pomóc w odnalezieniu głębszych motywów kiełkowania braku akceptacji. Żeby obeznać się w tym, czym właściwie jest poszanowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz postrzeganie różnic indywidualnych, przydatne są tego typu przedsięwzięcia, które z pełnym przekonaniem stają się pomocne w tym zakresie. Ponadto ma kształcić, uczyć umiejętność słuchania drugiego człowieka, rozumienia innych ludzi, a także dostrzegania różnego rodzaju kultur.
W jaki sposób w Polsce celebruje się Międzynarodowy Dzień Tolerancji?
Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast ogłosili generalny apel, w którym przekazują duże zrozumienie dla ofiar werbalnej i fizycznej przemocy wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Prezydenci miast takich jak Warszawa, Gdańsk, Poznań, Lublin oraz Katowice wsparli swoim podpisem ten apel. Prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że solidarność tego dnia będzie wyrażana poprzez wywieszanie tęczowych flag, jak i oświetlania budynków. Przede wszystkim w tęczowych barwach został oświetlony most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.
Zostaw komentarz
Brak kometarzy