Wybory na prezydenta w Stanach startują już za chwilę

Wybory na prezydenta w Stanach startują już za chwilę

W 2020 roku USA odda swój głos na nowego przedstawiciela kraju. Aktualnie ten urząd wypełnia Donald Trump i jak najbardziej stara się on o reelekcję. Jednakże konkurencja również się stara i na kilkadziesiąt dni przed wyborami jest szansa zapoznania się z sondażami. Jak dokładnie przedstawia się sytuacja w tej chwili? Szanse którego kandydata okażą się najlepiej rokujące? W porównaniu z ostatnimi wyborami, główny rywal Trumpa ma o wiele wyższą przewagę.

Joe Biden, przedstawiciel frakcji demokratycznej, posiada ponad 7% przewagi nad obecnym prezydentem Ameryki. Mimo wszystko sztab Donalda Trumpa nie rozpacza i nie uważa, aby bieżące sondaże przewidywały realny wynik wyborów. Ostatnio sytuacja wydawała się trochę podobnie - była sekretarz stanu w ostatnich wyborach także prowadziła, jednak ta przewaga nie okazała się bardzo wielka. Było to zaledwie 2,3%. Mimo iż była sekretarz stanu posiadała przewagę i uzyskała więcej głosów, jeśli weźmiemy pod uwagę cały kraj, została pokonana w starciu z Trumpem.

Co ciekawe, w Ameryce nie decyduje o ilość pojedynczych głosów nie stanowi o wygranej. Decydujący okazuje się wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i zależy ona od populacji w danym stanie. Pięć stanów - Pensylwania, Wisconsin, Michigan, Arizona oraz Floryda - walczy ze sobą w znacznej mierze.

We wszystkich wskazanych stanach sondaże różnią się między sobą. Gdzieniegdzie przoduje obecny prezydent, w innych stanach Joe Biden. Sytuacja zatem nie będzie łatwa do przewidzenia. Sporo zdecydowanie zależy od panujących poglądów w danym miejscu - czasem mieszkańcy posiadają poglądy ogólnie republikańskie, a czasem są to podejście typowo demokratyczne. Mimo wszystko chociażby w stanach w znacznej mierze o poglądach republikańskich w ostatnim czasie pozachodziły duże zmiany. Wiele jest zasługą nowych mieszkańców, którzy reprezentują stosunkowo liberalne postawy, a podejmują decyzję o przeprowadzce ze względu na tanie mieszkania. Tego typu głosy być może będą miały ogromny wpływ na wskazanie kolejnego reprezentanta kraju.

A w jaki sposób odbędzie się oddanie głosu w okresie epidemii? Przez epidemię wybory zostaną wydłużone, gdyż rozpoczną się już niedługo. Zdecydowana ilość obywateli chce oddawać swój głos korespondencyjnie.

Trzeba więc poczekać na rozwój sytuacji - biorąc pod uwagę wybory w 2016, nic nie będzie jasne toteż sugerowanie się publicznymi opiniami może być niewłaściwe.

Zostaw komentarz

Brak kometarzy